Kiedy wynajem sprzętu budowlanego opłaca się bardziej niż jego nabycie na własność?
Realizacje wielu prac budowlanych i remontowych wymagają wykorzystania specjalistycznego sprzętu budowlanego, takiego jak koparki, ładowarki, wywrotki, koparko-ładowarki czy dźwigi. Ze względu na duży koszt utrzymania i eksploatacji, coraz częstszym rozwiązaniem staje się ich wynajem.
Komu opłaca się wynająć sprzęt budowlany?
Tak naprawdę na wynajem maszyn budowlanych decydują się zarówno duże przedsiębiorstwa, deweloperzy i inwestorzy, jak i małe firmy remontowo-budowlane, a nawet osoby prywatne. Wynajem sprzętu jest szczególnie korzystny, gdy prowadzone prace są wykonywane tylko raz na jakiś czas, są okresowe lub występują jednorazowo, np. wykopanie fundamentów pod prywatną budowę domu jednorodzinnego.
Na wypożyczenie decydują się również przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczynają działalność i zależy im na obniżeniu kosztów jej prowadzenia, a także te firmy remontowe, które decydują się poszerzyć swoje usługi, ale nie są przekonane o ich opłacalności.
Kiedy opłaca się wynajmować sprzęt budowlany?
Ciężkie maszyny budowlane są drogie, wymagają odpowiedniego miejsca do przechowywania, serwisu, konserwacji i pozwoleń technicznych UDT. Ponadto ich transport z miejsca na miejsce bywa uciążliwy i niejednokrotnie bardzo kosztowny. Do obsługi maszyn budowlanych konieczne są także właściwe uprawnienia i kwalifikacje.
Sprzęt budowlany opłaca się wynajmować właśnie wtedy, kiedy chcemy obniżyć koszty działalności, nie posiadamy właściwych warunków do jego przechowywania, albo gdy prowadzone prace nie trwają długo lub są sporadyczne. Wynajem maszyn budowlanych jest świetnym rozwiązaniem w momencie, gdy firma wykonuje prace i zlecenia w różnych częściach kraju. Transport takiego własnego sprzętu byłby nieopłacalny i kilka razy droższy, niż wynajęcie go na miejscu prowadzenia prac.